Psihoterapija

Psihoterapija je vrsta terapije razgovorom, tokom koje psihoterapeut koristi različite tehnike (iz svoje teorijske orijentacije i znanja iz psihopatologije i psihologije ličnosti) kako bi na najbolji način pomogao klijentu.

Iako su tehnike i psihoterapijski pravac u nekim slučajevima važni za to kako će klijent napredovati, sve je više pokazatelja da je odnos između klijenta i terapeuta taj koji je ključan faktor u procesu napretka i oporavka. Ovaj specifičan odnos podrazumeva nešto što nazivamo ,,korektivno emocionalno iskustvo“, gde tokom psihoterapije, klijent uči da može da sa drugim ljudima izgradi drugačiju vrstu odnosa od onoga na šta je navikao, kao i da sebe počne da doživljava na drugačiji i pozitivniji način. Ukratko, kroz psihoterapiju učimo da bolje upoznamo sebe, da umanjimo tegobe i da razvijemo svoje pune potencijale kao ličnosti.

Na psihoterapiju dolaze svi koji osećaju potrebu za nekom promenom. Osoba ne mora nužno da ima psihički poremećaj da bi se javila na psihoterapiju! Veoma često se ljudi javljaju usled nekih gubitaka, teških životnih okolnosti, problema u partnerskim odnosima i slično.

Psihoterapija uglavnom podrazumeva rad u kontinuitetu, pri čemu klijent dolazi na terapiju jednom nedeljno, a trajanje jedne seanse je sat vremena. Nekada to bude i ređe ili češće od jednom nedeljno, u zavisnosti od mogućnosti i potreba klijenta, a taj deo zajedno dogovaramo. Proces psihoterapije nema određeno trajanje. Iako se uvek trudimo da pomognemo klijentu na najadekvatniji način da što pre prevlada svoje tegobe, mnogo elmenata utiče na sam proces i ishod terapije. Stoga, terapija može da traje samo nekoliko seansi (u vidu konsultacija), nekoliko meseci, a neke osobe dolaze i po nekoliko godina na psihoterapiju. Sve zavisi od vrste problema sa kojim se osoba javlja, kao i drugih individualnih faktora. Postoje problemi koje možemo da rešimo kroz manji broj seansi, a postoje i oni za čije je rešenje neophodan kontinuirani rad koji, u pojedinim slučajevima, može da traje i duže od godinu dana.

Poverljivost podataka koje klijent daje tokom seansi je zagarantovana! Ta stavka je uređena etičkim kodeksom profesije tako da je zabranjeno davati bilo koje informacije o klijentu i seansi, izuzev u vanrednim okolnostima, o čemu je klijent uvek prethodno obavešten.

Najbolja opcija je uvek dolaziti uživo na psihoterapiju, ali ako iz određenih razloga klijent ne može to da učini, postoji mogućnost zakazivanja i online psihoterapije.

Cilj psihoterapije je da klijenta osnaži i ohrabri za promene koje je napravio i za one koje će tek napraviti, a zadatak terapeuta je da kombinuje različite tehnike i metode i da se prilagodi klijentu kako bi mu pomogao da na brži i efikasniji način reši aktuelni problem i osnaži ga za dalji život.

Psihoterapija može funkcionisati u različitim okvirima: individualna terapija, partnerska terapija, porodična terapija ili grupna terapija. U zavisnosti od potrebe klijenta, nekada se individualna terapija preinači u porodičnu ili partnersku psihoterapiju, ako klijent i terapeut zajedno dogovore da je to u najboljem interesu klijenta.

Svakako, ukoliko ste zainteresovani da saznate da li vam je potrebna pomoć psihoterapeuta, možete da me kontaktirate i zakažete jedan razgovor. Prevencija je uvek bolja nego čekanje da problem eskalira.

            

Politika Privatnosti i Uslovi Korišćenja

© 2023 Ana Andonov. Sva prava zadržana.  | Kreirao & održava Kolezeee Solutions.